Haber

Backstage: Üniversiteler açılıyor ama biraz bekleyecekler sanırım…

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, hükümetin üniversiteler için uzaktan eğitim kararından yansımalarının ardından vazgeçtiğini ancak “hata yaptık” dememek için biraz bekleyeceğini iddia etti.

Maraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve 10 ilde yıkıma neden olan depremin ardından Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), 9 Şubat’ta üniversitelerin bahar yarıyılının ikinci bir duyuruya kadar ertelendiğini duyurdu. 11 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitelerin yaza kadar uzaktan eğitime geçtiğini duyurmuş, bu süreçte depremzedelerin öğrenci yurtlarında ağırlanacağını söylemişti.

Altaylı’nın aldığı kulis bilgisine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kararı geri aldı. Altaylı, bugün konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Üniversitelerin kapatılmasına ve yurtların boşaltılmasına yönelik tepkiler artınca yanlışın düzeltilmesi kararının alındığı bilgisi verildi. Üniversiteler açacaklardı. Ancak bunu hemen yapmak için biraz daha bekleyecekler ve ‘hata yaptık’ demeyecekler sanırım. Ama yapacaklar.”

Ne oldu?

Uzaktan eğitim kararının ardından Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurtların depremzedelerin kullanımına açılması için öğrenciler KYK yurtlarından çıkarıldı.

Akademisyenler, öğrenciler ve veliler, depremzedeler için çözüm olmadığı ve yeni mağduriyetler yaratacağı gerekçesiyle uzaktan eğitim kararına karşı çıkıyor. Farklı görüşlerden siyasetçiler de bu kararı eleştirdi ve Eğitim-Sen bahisle ilgili dava açtı.

haberdigor.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu