Ekonomi

Borsadan güne olumlu başlangıç

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi güne yüzde 1,51 artışla 4.840,44 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 71,88 puan ve yüzde 1,51 yükselerek 4.840,44 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 3,73, holding endeksi yüzde 1,42 arttı. Tüm sektör endeksleri güne yükselişle başlarken, bankacılık en karlısı oldu.

Dün yükseliş trendinde hareket eden BIST 100 endeksi yüzde 4,10 yükselerek günü 4.768,56 puandan kapattı.

Analistler, küresel borsalarda ABD’deki borç limiti krizinin yatırımcıların ilgi odağında kalmaya devam ettiğini belirterek, konuya ilişkin belirsizliklerin risk iştahını aşındırmaya devam ettiğini kaydetti.

Destek konumunda 4.750 puan

Analistler, borç limitinin artırılması durumunda ABD Hazinesinin üçüncü çeyreğin sonuna kadar yaklaşık 1 trilyon dolarlık tahvil satmasının beklendiğini söylediler.

Öte yandan, Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in %60 olasılıkla faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı tahmin edilirken, ABD Merkez Bankası’nın yönlendirmesi bu yönde oldu. ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin bugünkü açıklamaları yatırımcıların da ilgi odağında.

Yurt içinde yeni ekonomi yönetimine ilişkin ipuçları yakından takip ediliyor.

Analistler, yurt içinde dış ticaret dengesinin, yurt dışında Euro Bölgesi’nde tüketici inanç endeksinin, ABD’de konut fiyat endeksinin, tüketici inanç endeksinin ve Dallas Fed imalat sanayi endeksinin, teknik olarak ise BİST 100 endeksinin takip edileceğini belirtti. 4.860 ve 5.000 seviyelerine ulaşacak. direnç, takviye konumunda 4.750 puan kaydetti.

imranliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu