Haber

Dünya Müslüman Alimler Birliği’nden “Deprem mağdurlarına zekat malzemesi verin” çağrısı

Başta Dünya Müslüman Alimler Birliği olmak üzere İslam dünyasındaki birçok fetva komitesi, “zekat mallarının depremzedelere verilmesi” çağrısında bulundu.

Dünya Müslüman Alimler Birliği fetva komitesinden yapılan yazılı açıklamada, “Depremden etkilenenlerin bir kısmı çocukları, aileleri, evleri ve malları dahil sahip oldukları her şeyi kaybetti. Bu nedenle birden fazla sınıfa dahil edildiler. fakir, borçlu ve evsiz oldukları için zekatın verildiği yer.” terimler kullanıldı.

Arap Körfez Ülkeleri İslam Hukuku Alimleri Konseyi Lideri Pir Acil en-Neshmi, fetvasında Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere zekat verilmesine ilişkin şunları söyledi:

“Türkiye’de ve Suriye’de depremzedelere zekat vermek caizdir. Felaketin büyüklüğünden, aile, çocuk ve ev kaybından dolayı depremzedelerin zekat verilen diğer sınıflara göre önceliği vardır. Zekât, bir iki yıl da olsa erken verilmeli.”

Fetvada, depremden etkilenenlerin yoksul ve mahsur kalanlar sınıfına dahil edilerek zekat alabilecekleri belirtildi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Mütevelli Heyeti Üyesi Mısırlı akademisyen Prof.

Ebu Zeyd, söz konusu felaketin büyüklüğünden dolayı zekatın erken verilmesinin uygun olduğuna dikkat çekti.

Filistin Fetva Kurulu da yaptığı açıklamada, “Türkiye ve Suriye’deki bu ağır imtihan ve insani felaket, depremden etkilenenler ve erken zekat verme hakkını doğurmuştur.” terimler yer aldı.

Açıklamada, zekatın sağlam yasal kurumlara verilmesine dikkat edilmesi uyarısında bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu