Ekonomi

ECB’den Lagarde: Fiyat baskıları hala güçlü

ECB Lideri Lagarde, şu anda enflasyonda zirveye dair net bir kanıt olmadığını savundu. Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda konuşan Lagarde, “Fiyat baskıları güçlü olmaya devam ediyor. Gelecekteki kararlarımız, politika faizlerini yeterince kısıtlayıcı seviyelere yükseltecek şekilde ayarlanacak. Zaman içinde enflasyonda yüzde 2 hedefimize geri döneceğiz ve oranları korumaya devam edeceğiz.” gerektiği kadar bu seviyelerde.”

Lagarde, para politikasının ekonomi üzerindeki etkilerinin görülmeye başladığını belirtti.

ECB yetkilileri, tarihi faiz artırım döngüsünün sona yaklaştığını bildirmiş olsalar da, faiz artırımları şu anda bitmiş gibi görünmüyor. Yetkililerin yakından takip ettiği çekirdek enflasyon son 2 aydır üst üste gerilese de 15 Haziran toplantısında faiz artırımı beklentisi hakim.

İrlanda MB Lideri Gabriel Makhlouf, bankanın Haziran ve Temmuz toplantılarında mevduat faizini yüzde 3,25’ten yüzde 3,75’e çıkaracağını açıkladı.

Bankalar konusunda iyimser görüş paylaşan Lagarde, Euro Bölgesi’nde finansal istikrarın güçlü olduğunu ancak olası riskleri değerlendirerek çeşitli göstergeleri takip ettiklerini söyledi.

bahcelievlerajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu