Haber

İzmir İtfaiyesi teyakkuzda

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, hafta sonu Çeşme Ildır, Kemalpaşa, Güzelbahçe, Urla İçmeler, Menderes ve Ödemiş’te çıkan 6 yangına müdahale etti. İtfaiye Lideri İsmail Derse, çok yüksek sıcaklıkların beklendiğine değinerek, “Yangını gördüğünüz anda en etkili müdahalenin yapılabilmesi için 112 Acil Çağrı Merkezi ihbar hattı aranmalıdır. Tam adres de verilmelidir” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri, hafta sonu kentin 6 noktasında çıkan orman yangınlarına müdahale etti. Çeşme Ildır, Kemalpaşa, Güzelbahçe, Urla İçmeler, Menderes ve Ödemiş’te çıkan yangınları İtfaiye ekipleri söndürdü.

İzmir İtfaiyesi, 360 işçi ve 284 itfaiye ve kurtarma aracıyla İzmir genelinde itfaiye ve kurtarma hizmetleri yürütürken, 8 konut, 2 fabrika, 1 işyeri, 1 kamu binası, 7 araç, 80 çim sahada, 19 çöp ve diğer alanlar.

Kurtarma çalışmaları ile birlikte itfaiye ekipleri toplam 141 noktada alarma geçti. Orman yangınlarında Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Mezarlıklar Müdürlüğü, İZSU ve İZBETON’dan su tankeri takviyesi, Fen İşleri Müdürlüğü’nden greyder desteği alındı.

 

Vatandaşlara uyarı

Yaz sezonunda orman yangınlarının arttığına değinen İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı İsmail Derse, “Orman yangınlarının büyük bir kısmı insan kaynaklı. Dikkatsizlik, ihmal ve kasıtlılık gibi sebepler ön plana çıkıyor. Yanmayan sigara izmaritleri, çakmak, deodorant, sprey boya gibi kimyasallar, kontrolsüz anız yakma, şişe ve bardaklar, barbekü atıklarının söndürülmeden bırakılması büyük bir problemdir.

Sıcaklıkların tekrar mevsim normallerinin üzerine çıkmasıyla daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini belirten Derse, “Yangını gördüğünüz anda en etkili müdahalenin yapılabilmesi için 112 Acil Çağrı Merkezi ihbar hattı aranmalıdır. Adres de tam ve açık olarak verilmelidir.”
 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-yenicaga.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu