Haber

BM ve İnsani Yardım Kuruluşları Lübnan’da Kolera ile Mücadele İçin 9,5 Milyon Dolar Tahsis Etti

Lübnan’ın kuzeyindeki Akkar eyaletine bağlı Muhammara kasabasında bir çocuğa oral kolera aşısı yapılıyor, 12 Kasım 2022. (Fotoğraf: Khaled Habashiti/Xinhua)

BM sözcüsü, “İlk vakanın beş ay önce bildirilmesinden bu yana, 6.500’den fazla şüpheli ve doğrulanmış kolera vakası ve buna bağlı 23 ölüm meydana geldi” dedi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 2 Mart (Xinhua) — Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in baş sözcüsü Stephane Dujarric, BM ve Lübnan İnsani Yardım Fonu’nun Lübnan’da kolera yayılmasını önlemek için 9,5 milyon ABD doları ayırdığını söyledi.

Dujarric Çarşamba günü yaptığı açıklamada, BM’nin Merkezi Müdahale Fonu ve STK’ların insani yardım fonlarından gelen kaynakların, Suriye ve Filistin’den gelen mülteciler de dahil olmak üzere Lübnan’da 1,5 milyondan fazla kişiye yardım etmeyi amaçladığını söyledi.

“Lübnan’da, BM Yerleşik İnsani Yardım Koordinatörü Imran Reza liderliğindeki BM ekibi, şu anda şiddetli ekonomik ve mali krizle boğuşan ülkede kolera yayılmasına karşı mücadele etmek için yetkililer ve ortaklarla birlikte çalışıyor. Beş ay önce bildirilen vakada 6 bin 500’den fazla şüpheli ve “Doğrulanmış kolera vakası ve buna bağlı 23 ölüm var” dedi.

Sözcü ayrıca, 15 Şubat itibarıyla Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Uyum Grubu’nun desteğiyle 1.1 milyon oral kolera aşısının yapıldığını bildirdi. 2022 Kasım ayının ortalarında başlayan aşılama kampanyası, geçen yıl sonunda yüzde 90’ın üzerinde bir kapsama oranına sahipti.

Lübnan, 2019’da başlayan ve nüfusun yüzde 80’inden fazlasını yoksulluğa sürükleyen ekonomik ve mali krizden muzdarip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu